Velikonoční vajíčka v přírodních barvách

 Vajíčka jsou od nepaměti symbolem jara a nového života. Tato symbolika vynikne hlavně tehdy, pokud vajíčka obarvíme a dodáme jim tím slavnostní vzezření. Jak to ale dělali lidé dříve než měli k dispozici syntetická barviva? A dokázali bychom si s barvením vajíček bez nich poradit i my? Jakých barev bychom přitom asi docílili? To jsme právě chtěli zjistit a zde jsou naše výsledky. Jak jsme tedy postupovali?

Protože jsme měli k dispozici pouze jednoploténkový vařič, museli jsme vařit barvící suroviny jednu po druhé a předem uvařená vajíčka následně barvit již pouze v teplém přecezeném vývaru, později už spíše ve studeném. Aby se dostalo na všechny zájemce, nechávali jsme vajíčka v lázni 15 - 20 minut. V domácích podmínkách by se pravděpodobně dosáhlo sytějších barev při použití teplejší lázně a delší doby barvení, případně vaření vajíček přímo v barvicí lázni. To hlavně umíme-li uvařit vajíčka, aniž by praskla.

Po obarvení jsme nechali vajíčka oschnout na hadru a poté je kvůli lesku namastili sádlem. Můžeme ještě doporučit, aby nádoby, ve kterých vajíčka barvíte, měly hladké dno, jinak se o něj vajíčka při manipulaci poškrábou.

Vyzkoušeli jsme i batiku. Zajímavé lístky různých rostlin jsme přitiskli na vajíčka, obalili řídkou gázou a její konce pevně uvázali nití. Další postup už byl stejný jako u ostatních vajíček.

Výsledná barva je zásadně ovlivněna původní barvou skořápky vajíčka. Vzhledem ke všeobecnému nedostatku bílých či světlých vajíček jsme museli použít mnoho hnědých, na kterých se barvy mnohem hůře projevují. V některých případech jsme si vypomohli kamencem jako činidlem pro zvýraznění barvy, ale jeho množství bylo poměrně malé. 

Toto jsou celkové výsledky:

 

A teď už jednotlivá barviva:

Cibulové slupky - Toto je tradiční a spolehlivý barvířský materiál. Dvě hrsti slupek jsme povařili asi 20 minut v malém kastrůlku a po scezení barvili vajíčka asi 20 min. 

A toto je ukázka batiky, která však pochází z jiného barvení, kde byla vajíčka vařena přímo v cibulovém barvivu.

 

Červené zelí - Kousek zelí (cca čtvrt hlávky) jsme drobně pokrájeli a vařili v malém kastrůlku. Výsledné množství barvicí lázně bylo akorát, aby se po přelití do sklenice dala přidat tři vajíčka. Pro dosažení modré barvy jsme přidali špetku kamence (možná by šla použít i soda). Čím světlejší vajíčko, tím krásnější modré se docílí.

 

Rmen barvířský (obrázek a popis zde) - rostlina používaná v minulosti spíše k barvení látek. Použita byla velká hrst sušených květů. Špetka kamence udělá s vývarem divy a docílíte sytě žluté, která dobře chytá.

 

Červená řepa - Použili jsme dvě malé červené řepy, které jsme rozkrájeli a do vývaru přidali trochu octa. Vzhledem k tomu, že jsme jí barvili až jako poslední, nezbyla nám už žádná světlá vajíčka. To, co vidíte, je tedy na hnědém podkladu, čímž se dosti podobají cibulovým. Dalším důvodem málo výrazné červené barvy mohlo být příliš hrubé nakrájení řep. Jemnější nakrájení by nejspíše vyloužilo více barviva. Dalším nedostatkem bylo hrubé dno kastrůlku, o který se vajíčka trochu poškrábala. Přesto hodnotíme červenou řepu jako perspektivní barvivo, pokud se udělá dostatečně silná lázeň a použijí se světlá vajíčka.

 

Světlice barvířská - (obrázek a popis zde) Další stará barvířská rostlina užívaná při barvení látek, a to hlavně na růžovo. Získání růžového barviva je poměrně komplikované, zkusili jsme tedy barvit žlutým barvivem, které její květy také obsahují. Použili jsme hrst sušených okvětních plátků a pro změnu nepoužili kamenec, takže tato žlutá je mnohem jemnější než varianta se rmenem. Lze předpokládat, že kamenec by i tuto barvu zvýraznil.

 

Zelené pšeničné osení - V některých návodech na barvení vajec přírodními barvivy se uvádí jako zdroj zelené, ale my tuto surovinu pro barvení na základě našeho pokusu doporučit nemůžeme, protože ani po zhruba dvacetiminutovém vaření se z osení nevyloužilo prakticky žádné barvivo. Částečně to mohlo být tím, že jsme jej nepokrájeli, ale že by to mohlo výsledek nějak dramaticky změnit, se nám jeví jako nepravděpodobné.

 

 

 

Schůzka Ekotýmu
 
 

 

Bioklub v Kaplici

 Nabídka a další informace ke stažení: 
nabidka_bioklubu.doc (44,5 kB)