Projektový den "Zelená domácnost"

Záměr

U zrodu projektového dne stála myšlenka pojmout environmentální výchovu v oblasti trvale udržitelného života komplexněji než dosud. Abychom mohli náš záměr realizovat, rozhodli jsme se věnovat tomuto tématu každý rok jeden projektový den. Celá široká problematika byla rozpracována do 20 stanovišť, z nichž si každý žák vybere dvě, každé v rozsahu dvou vyučovacích hodin. Další roky už je jeho výběr omezen, protože si může vybírat pouze ze stanovišť, na kterých dosud nebyl. Takto je zajištěno, že se žáci během svého studia seznámí s nejrůznějšími možnostmi snižování svého dopadu na životní prostředí, ale i s ochranou svého zdraví a finančními úsporami. 

 

Reportáž

Včera, 22. února 2012, proběhl na kaplickém Gymnáziu projektový den na téma "Zelená domácnost". Žáci školy byli zařazeni do různých stanovišť, která si sami vybrali. Já jsem se například zapsala na stanoviště "(Ne)kup to!" a "Jak neprovařit".

Na stanovišti "(Ne)kup to!" jsme se s paní učitelkou Musilovou seznámili s různými organizacemi pomáhajícími prodavačům z chudinských čtvrtí apod. Také jsme hráli hry, kde se každý pokusil vžít do role prodavače na trhu. Práce na tomto stanovišti mě bavila, protože jsem získala nové informace a zkušenosti.

Na druhém stanovišti "Jak neprovařit" jsme se s paní Kýbusovou zabývali úsporou energie v naší kuchyni. Probralo se zde spousty "fíglů" jak ušetřit a prováděl se i pokus s vařením brambor. Výsledkem našeho pokusu bylo, že nejúspornější je vařit s "termovakem", který v dřívějších dobách nahrazovala babiččina peřina :) Na druhém místě byl s úsporou tlakový hrnec a jako poslední se umístil  normální způsob vaření. Myslím, že po této zkušenosti si budu každé jídlo připravovat novými způsoby, které jsem se zde naučila.

Celkově bych ohodnotila náš projektový den velice dobře. Přeci jen... Je dobré šetřit naší planetu a pomáhat jí. Jak "Zelenou domácnost" máte vy?

Kristýna Dibalová 

 

Přehled jednotlivých stanovišť

1. Budiž světlo! 

 

2. Jak neprovařit 

Fotografie: Českokrumlovský deník


3. Domov nebo chemická laboratoř? 

 

4. Užiteční pomocníci v zahradě 


5. Kosmetika ze zahrádek 


6. (Ne)kup to! 


7. Kdo je za vodou 


8. Obaly bez obalu


9. Získávání energie

Fotografie: Českokrumlovský deník


10. Úspory energie v domácnosti


11. Chemický dům 


12. Doba jedová


13. Ptáci v zahradě 

Fotografie: Českokrumlovský deník


14. Čaje z celého světa 


15. Šaty dělají člověka... A kdo dělá šaty? 


16. Průzkum spotřebitelské poptávky

 
17. Pitná voda 


18. Aby nás spotřebiče nesežraly 


19. Odpady


 

 

Schůzka Ekotýmu
 
 

 

Bioklub v Kaplici

 Nabídka a další informace ke stažení: 
nabidka_bioklubu.doc (44,5 kB)