Otevřený dopis proti stavbě delfinária

 

Libor Hrubý

Zoologická zahrada Tábor – Větrovy, a. s.

Tábor – Větrovy 104

390 02 Tábor 2

a

Městys Frymburk

Náměstí 78

382 79 Frymburk

 

Kaplice 21.3.2013

 

Vážený pane Hrubý a zastupitelé města Frymburk,

bylo pro nás velmi nemilým překvapením, když jsme se dozvěděli o vašem záměru vybudovat ve Frymburku delfinárium. Jsme hluboce přesvědčeni, že držení divokých zvířat v zajetí může být ospravedlněno pouze nějakými vážnějšími důvody než je pobavení lidí a dosahování zisku. Ani případné terapeutické plavání není dostatečným důvodem. Stejnou službu mohou nemocným poskytnout zvířata domestikovaná, pro která je soužití s lidmi již přirozené. Neobstojí ani argument o vytvoření pracovních míst v regionu s vysokou nezaměstnaností. Lidé si mají hledat takový způsob obživy, který si mohou srovnat se svým svědomím.

Nevíme, odkud plánujete delfíny získat. Víme však, že i nadále probíhá intenzivní odchyt ve volné přírodě spojený s jejich nesmyslným a krutým vybíjením vyvolaný zvýšenou poptávkou delfinárií po celém světě. Jak takový lov vypadá v Japonsku a jaké okolnosti ho provázejí názorně ukazuje film Zátoka z roku 2009, který byl oceněn Oscarem za nejlepší dokumentární film. Na stránkách www.savejapandolphins.org se můžete přesvědčit, že tato každoroční jatka probíhají i nadále. I kdyby však vaši delfíni pocházeli z chovu v zajetí, jsou potomky jiných delfínů, kteří si peklem odchytu museli projít. Delfinária se nemohou zbavit odpovědnosti za spoluúčast na těchto krutostech.

Vlastní chov delfínů také není bezproblémový a i při nejlepší péči je provázen trvalým stresem ze stísněných a nepřirozených podmínek. Skutečná láska ke zvířatům se nemůže projevovat jejich majetnickým shromažďováním a zavíráním do klecí. Přiznáváme všem divokým zvířatům právo na prožití svého života na svobodě, byť takový život pro ně skýtá více nebezpečí než lidské zajetí. Naše znalosti o vnitřním životě zvířat, jejich prožívání a jejich komunikaci jsou stále ještě nedostatečné. Víme však, že s nimi máme společné některé základní emoce a že dokážou tak jako my prožívat radost či trpět. Nedokážeme-li jim plně porozumět, můžeme s nimi alespoň soucítit.

Předpokládáme, že podpora této myšlenky ze strany obyvatel Frymburka vyjádřená v novinách, je způsobena především nedostatečným uvědoměním všech výše popsaných aspektů provozu delfinárií. Hodláme veřejnost s těmito skutečnostmi seznamovat a působit na změnu jejich pohledu.   

Zároveň vás tímto žádáme o přehodnocení vašeho záměru a upuštění od plánované stavby delfinária.

S pozdravem,

Ekotým Kaplice a další milovníci delfínů

 

v zastoupení

 

Hana Kýbusová

Kaplice – nádraží 124

38242 Kaplice 2

 

 

Schůzka Ekotýmu
 
 

 

Bioklub v Kaplici

 Nabídka a další informace ke stažení: 
nabidka_bioklubu.doc (44,5 kB)