Jak jsme vážili bioodpad

Abychom si udělali přesnější obrázek o tom, kolik a jakého bioodpadu se na škole vyprodukuje, potřebovali jsme jej nějakým způsobem zachytit a analyzovat. Rozhodli jsme se pro variantu, při které nebudeme vysypávat koše ve třídách a přehrabovat jejich nevábný obsah a která nám přišla poněkud elegantnější, i když možná ne zcela přesná. Do tříd jsme totiž vedle košů rozmístili sáčky a nad ně umístili cedulku s informacemi o tom, které odpady je možné kompostovat a které nikoli. Na chodbě byla též umístěna nástěnka třídy G2 s informacemi o kompostování. V pondělí ráno jsme pak školním rozhlasem informovali o celé akci a vyzvali všechny, aby pro tento týden bioodpad neházeli do košů jako obvykle, ale do připravených sáčků.

Každý den byla určená dvojice z ekotýmu, která ráno rozmisťovala sáčky a po obědě je sbírala a vážila. Kromě tříd byly sáčky umístěny i na některých záchodech, kde se na utírání rukou používají papírové ručníky.

Výsledky měření je možné vidět v tabulce. Vyplývá z nich, že první den se ještě řada studentů nezorientovala a bioodpad do sáčků neházela, pak se však situace zlepšila, i když vždy se nějaká ta slupka objevila i v koších. Páteční nárůst množství bioodpadu byl způsoben mikulášskou nadílkou mandarinek. Posbíraný odpad se skládal převážně z ohryzků, slupek od banánů, pomerančů a mandarinek, ale i z poměrně velkého množství papírových utěrek. Jejich podíl se nám jako prozatím nezkušeným kompostovačům zdá optimální. Na jednu třídu vychází poměrně malé množství kompostovatelného odpadu, cca 0,58kg za týden, ale vzhledem k tomu, že ve speciálních kompostovacích sáčcích odpad bez hnití a zápachu vydrží i dva týdny, bude nejlepší umístit kompostovací koše do každé třídy.

Den měření Množství bioodpadu
30.11.2009 760g
1.12.2009 1400g
2.12.2009 1210g
3.12.2009 1300g
4.12.2009 2300g
Celkem 6970g


 

 

Schůzka Ekotýmu
 
 

 

Bioklub v Kaplici

 Nabídka a další informace ke stažení: 
nabidka_bioklubu.doc (44,5 kB)