Exkurze do Týna nad Vltavou za recyklací elektrospotřebičů a pravěkou přírodou

Dne 4.10.2012 jsme už poněkolikáté vyjeli díky příspěvku Jihočeského kraje na odpadovou exkurzi, tentokrát do Týna nad Vltavou a spojili jsme ji s návštěvou Stanice "Pomoc přírodě".

Nejprve jsme si prohlédli pracoviště firmy Rumpold, kde probíhá první část recyklace elektrospotřebičů odevzdaných v Jihočeském kraji v rámci zpětného odběru. Viděli jsme náročné ruční rozebírání televizí, strojové rozřezávání obrazovek, šrotovník na drobné spotřebiče s automatickou třídičkou na různé druhy kovů a dalších materiálů, odsávání freonů z ledniček, jejich demontáž a následné rozdrcení mobilní drtičkou. To vše nás jen utvrdilo v přesvědčení, že recyklace je velmi důležitá, ale vůbec nejlepší by bylo, kdyby takové haldy odpadu vznikat vůbec nemusely.

Televize před rozebráním - hlavním nástrojem pro tuto činnost je kladivo :-)

Obrazovka po oddělení dvou různých druhů skla - olovnatého a barnatého.

V pozadí jeřáb nakládá tělo lednice do zelené mobilní drtičky.

Na Stanici "Pomoc přírodě" na Semenci nás nejprve upoutal její neobvyklý vzhled, který je způsoben tím, že místo mělo původně sloužit jako hřbitov. Poté jsme absolvovali výukový program s tématikou pravěké přírody a prohlédli si zajímavé paleontologické sbírky.

Venkovní část programu na dřevěném pódiu s pěkným výhledem na celý areál.

Napodobujeme práci archeologů.

A nakonec si prohlížíme zkameněliny v místní expozici.