Den bez aut?

DEN BEZ AUT 22.9. 2009

S paní učitelkou Kýbusovou jsme se rozhodli, že prověříme zda má na lidi den bez aut nějaké účinky, a proto jsme se vydali počítat auta a pasažéry na dvě místa v Kaplici. Kamil s Radkem zůstali měřit u budovy gymnázia směr do centra z centra s takovými výsledky:

Měřili jsme přibližně od 13:45 do 14:30

Z CENTRA:
189 osobních aut – 230 pasažérů
5 motorek (1 skútr)
2 kamióny
16 dodávek
5 nákladních aut
1 traktor
7 autobusů a žádní cyklisté :-(

DO CENTRA:
174 osobních aut –
8 motorek
6 kamiónů
14 dodávek
11 nákladních aut
6 traktorů
8 autobusů a 5 cyklistů :-)

Já s Kačkou a paní učitelkou jsme šly měřit k Penny marketu směr České Budějovice a Dolní Dvořiště s takovými výsledky:

DO ČB:
186 osobních aut – 279 pasažérů
4 motorky
27 kamiónů
23 dodávek
9 nákladních aut
žádný traktor
4 autobusy a 3 cyklisté :-/

DO DD:
214 osobních aut – 333 pasažéru
5 motorek
18 kamiónů
11 dodávek
9 nákladních aut
2 traktory
5 autobusů a 3 cyklisté :-/

Společně jsme došli k názoru, že na lidi den bez aut moc nezapůsobil a přišlo nám, že v autech jezdil nejčastěji jeden nebo dva pasažéři. Pět pasažérů jelo 6x a výjimečně auta s více pasažéry.
Doufáme že příští rok se lidé polepší a začnou více myslet na naše životní prostředí.

Majda Nová (G1)

Připojuji se s poznámkou, že počítání aut bylo mnohem náročnější, než jsme čekali a původně plánovanou 1 hodinu jsme nakonec zkrátili jednak pro zvyšující se únavu, jednak pro nedostatek místa v našich záznamových tabulkách.

K této příležitosti se pojilo také zjišťování stavu na školním parkovišti, kde v inkriminovaný den skutečně bylo méně aut než obvykle. Můžete se o tom přesvědčit na fotografiích, z nichž je patrné, že ubyla hlavně auta studentů. Učitelé, většinou místní, se naší nástěnkovou kampaní příliš ovlivnit nenechali a náš humorně laděný rozhlasový vstup už na situaci příliš změnit nemohl, neboť se uskutečnil právě 22.9. Uvidíme napřesrok. :-)

Ing. Hana Kýbusová

Běžný den - studenti.

A ten samý pohled v Den bez aut.

Běžný den - učitelé.

A pro porovnání Den bez aut.

A ještě naše malá rozhlasová scénka:

Autorky: Pavla Kožantová a Zuzana Černochová (G2)

Osoby a obsazení:
Radek – nepoučený automobilista
Zuzka – uvědomělá dojíždějící
Katka – obětavá cyklistka

R: Zdravím ženy!

Z: Čau čau.

K: Ahoj… Hele lidi, jak jste dneska dorazili do školy?

Z: No jak, normálně. Autobusem jako vždycky.

R: Autem, čím jiným taky. A ty, Káťo?

K: Na kole. Původně mě sem teda měla hodit mamina, ale radši jsem zvolila to kolo.

R: A proč jako?

Z: Ty nevíš, co je dneska za den?

R: Uhodla jsi – nevím.

K: Přece den bez aut!

R: A co to jako znamená pro mě?

Z: Že jsi dneska s autem out! Jedná se o světovou kampaň pro občany měst, která upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou, chápeš?

K: A chce se docílit toho, aby si města uvědomila, že je důležité pro občany vytvořit bezpečné a zdravé prostředí.

R: Já jsem si říkal, že dneska jezdí nějak podezřele málo aut. Tak to jsem to zase pěkně po****.